Lesní kurz pro rovery? Proč ne!

Máme velikou radost, že se nám daří vybudovat takový pěkný a početný roverský kmen jako jste vy. Víme, že máme schopné (a samozřejmě také nekonečně zábavné) členy a konečně už hodně z vás má také dostatečný věk na absolvování nějakého lesního (či jiného) kurzu. Takový kurz zpravidla obnáší hlavně týden letního tábora plný zábavy, parádního vypilovaného programu připraveného přesně pro rovery a nasbírání nových kontaktů a zkušeností. Někdy obnáší i přípravný víkend na jaře a někdy i závěrečný víkend na podzim. Součástí mnoha z možných kurzů je složení Čekatelské nebo dokonce i Vůdcovské zkoušky.

Čekatelská a Vůdcovská zkouška? Čekatelská zkouška je skautská kvalifikace, kterou lze získat od 15 let. V zásadě znamená, že už máte nějaké znalosti o tom, jak se má správně vést skautský oddíl a jak se postarat o ty malý a taky na to máte papír, který si můžete doma založit k ostatním papírům nebo vystavit do vitríny. Vůdcovská zkouška je pak vyšší level a měl by ji mít každý vedoucí oddílu.

Proč bych tam měl jet? To ti můžeme snadno vysvětlit v následujících bodech. Není toho málo, co získáš, když vyrazíš.

  1. Pomůže ti to v pořádání vlastních super akcí jako jsou třeba noční hry. Taky my vedoucí tě v tom podpoříme, protože každá snaha se cení.
  2. Nabídneme ti, abys příští rok na výročí přístavy (chystají se velké oslavy) připravil jednu aktivitu pro veřejnost. Dostaneš také jednoho z nás vedoucích jako podporu a pomoc, když budeš chtít.
  3. Získáš nové zkušenosti odjinud a to ti pomůže vést lépe schůzky.
  4. Poznáš nové lidi a budou tam hodně pěkných rangers.

qq nn

Kam můžu jet? Kurzů je víc. Na skautské Křižovatce jich najdeš pod tímto linkem hodně: https://krizovatka.skaut.cz/vzdelavaci-akce

Je potřeba si ale uvědomit, že hodně z nich už je třeba obsazených nebo to nejsou lesní kurzy (a ty jsou asi nejzábavnější), proto jsme tady připravili pár tipů, co doporučujeme:

  • Fonticulus Maděra – parádní akční lesní kurz pro 2 rovery za oddíl, bez čekatelské zkoušky a spíš hodně zážitkový, limit 15-18 let, týden v srpnu a víkend v říjnu, mrkni na jejich web http://madera.skauting.cz/
  • Svatoplukovy pruty – libový lesní kurz pro rovery zakončený čekatelkou, skvělý pro větší skupinu, limit 16-20+ let, setkání víkend v dubnu a pak v listopadu, jeden týden letní tábor v srpnu, přihlášky do 23.2., také vše na webu https://pruty.skauting.cz/
  • klasický Fonticulus – hrozně fajn kurz pro skupiny max. 3 roveři z oddílu, 15-18 let limit, tábor na konci srpna plus víkend v říjnu, vše na webu http://fonticulus.skauting.cz/

Co mám teď dělat? To je jednoduchý – zamysli se, zda bys chtěl na nějaký kurz s ostatními vyrazit, pročti si uvedené kurzy nebo se poohlédni i po dalších, domluv si to doma a napiš Vildovi, že bys do toho šel, co nejdřív (fakt co nejdřív!). Můžeš mu zavolat, napsat na fb nebo psát na mail ondrak.vilem@gmail.com. 🙂

zz

Podzimní roverská výprava

Výprava proběhla a úspěšně jsme za nehostinného počasí zdolali úsek mezi Bystřicí nad Pernštejnem a Tišnovem. Spali jsme dvě noci venku a vypořádali se úspěšně se zimou, mlhou i občasným pršením. Výprava byla kvůli počasí o den zkrácena. Všichni zúčastnění si zaslouží pochvalu, že se i přes náročné přírodní podmínky zúčastnili a všechno dobře zvládli!

Fotky od Vildy ke shlédnutí zde: https://goo.gl/photos/ZYM3UaNQbrsQxioE9

a od Billyho tady: https://photos.google.com/share/AF1QipOgRKcWs16QsUiS26x_yNnwCq74-StjbGB84LdnB3mLzCAPZPK99xnU1xBv3iJOjw?key=dVJGZWdGUjRrSGtmdV9DSVNkZW4yUTlFMzhYYU9n

img_4942

 

 

roverska-podzimni-vyprava-letak-01

Přišel listopad, oprášil stromy od starého listí a přinesl pršení a mlhy. Venku je chladno a temno a děsiví tvorové se sápou ze svých skrýší. To jsou nejlepší podmínky na nelehkou výpravu pro odvážné rovery.

Podrobnosti o této výpravě obdrží vybraní roveři soukromě. Z důvodu neúčasti na oddílovkách nebo jiných oddílových/přístavních akcích nebo z důvodu nevhodného chování (jako kouření elektronických cigaret v klubovně) nebudou na tuto akci někteří roveři pozváni a nemohou se jí tedy zúčastnit.

Na všechny ostatní se budeme těšit ve čtvrtek 17. listopadu ráno! Sbalte si batoh, odvahu, trochu dobré nálady a přijďte!

Koordinátor výpravy: Vilda

 

Roverský tábor 2014

Letos proběhne roverský tábor a jeho heslem bude: „kdo se bojí, nesmí do vody!“, chystáme se totiž na splavování řeky!

Termín je určen na srpen 3.-10., tedy od neděle do neděle. Chystáme se na řeku Dunajec, takže se podíváme nejen na Slovensko, ale i do Polska.

 

CO JE POTŘEBA PRO TO UDĚLAT?

– potvrdit zájem Vildovi, protože je kapacita omezená (15-20 účastníků)

– připravit si základní věci na vodu, doklad totožnosti a našetřit peníze (cena by měla být do 3 000 Kč i s jídlem)

 

CO NÁS TAM ČEKÁ?

PICT0552
1. stanování v přírodě a spaní pod širákem

P8050177

2. zážitky při splavování
P6260044
3. řešení složitých problémů
P8140241
4. sportovní aktivity

 

PICT0700
5. výlety za kulturou

PICT0598

6. táboráky s kytarama
PICT0744
7. spousta další zábavy

 

KDO ZATÍM JEDE?

Vilda, Čuzl, (možná Glum), Sršáň, Čerčil, Dia, Mravenec, Beduín, Fif, Pijavka, Verča od Ghándího, Radim, Věrka, Chung (zatím celkem 12)

 

JEŠTĚ NĚCO DŮLEŽITÉHO?

– všechno důležité se včas dozvíte

– akci koordinuje Vilda s konzultantem Čuzlem, můžete se na ně obracet s dotazy

– hledáme dobrovolníky pro doprovodné vozidlo, případně zároveň pro kuchařinu!

 

Fotky z dřívějších roverských táborů na vodě najdete v sekci Fotky a byla to v posledních letech Otava a Dyje. Těšte se!

 

NOVÉ INFORMACE (akt. 27.6.2014)

– už máme prakticky plně obsazený tábor, tj. přibližně 14 účastníků 🙂

– SHÁNÍME AUTO S KOULÍ JAKO DOPROVODNÉ VOZIDLO, zeptejte se prosím doma a známých, vítěz tendru má u mě bonboniéru

– pojištění nebude kryto táborem a budeme mimo ČR, zařiďte si prosím každý svoje vlastní cestovní (případně i úrazové) pojištění, NEDOPORUČUJI JET BEZ POJIŠTĚNÍ

Zimní přechod Orlických hor

_origin_Uncle-Sam-Want-You-21

Tradičně již po páté vyrážíme mezi Štědrým dnem a Silvestrem mezi zmrzlé stráně zasněžených hor. Po Beskydech, Šumavě, Jeseníkách a loňských Žďárských vrších padla letos volba na Orlické hory. Dole najdete odkazy na fotky z předchozích přechodů, které vás každopádně namotivují! Bábovky ať zůstanou doma, nás čeká dobytí nejvyššího vrcholu Orlických hor – Velké deštné!

 

Pohled od Velké Deštné do Kladska

 

Proč tam? Protože jsou blízko, protože mají hory nad 1000 m, protože jsme tam ještě nebyli a protože tam bude sranda.

motivacni foto

Jak se tam dostaneme? Pojedeme autem/auty.

 

Kdy to bude? Od 27. do 29. prosince, tedy přes 2 noci.

motivacni foto 2

 

Kde se bude spát? Jako každý rok se budeme zocelovat spaním venku ve stanech, takže to bude pro tvrdý chlapy (ač už s námi byla i děvčata).

 

Kolik to asi tak bude stát? Je to 150 km daleko, což by mělo vyjít na 200-250 Kč na osobu za cestu podle počtu cestujících. Dále je potřeba si vzít nebo cestou nakoupit jídlo na 2 až 3 dny a počítat, že se občas ohřejeme v nějaké hospůdce, kde hrozí popíjení horkých nápojů a piva, někdy dokonce i pojídání polévky, smažáku nebo řízků. Spíme zdarma!

 

Co tam uvidíme a kudy půjdeme? Uvidíme krásnou zasněženou krajinu Orlických hor, hluboké lesy, osamocenou přírodu, svoje chrabré kamarády klepající se zimou, vojenské bunkry v tvrzi Hanička (ač asi bez prohlídky uvnitř) a možná i Czech Hobbiton, což je Bilbova hobití nora s hospodou U zeleného draka postavená jedním fanouškem fantasy. Nejspíš půjdeme z Rokytnice přes Haničku hřebenovku po Jiráskově cestě až k Velké deštné (nejvyšší vrchol hor, 1115 m) a sejdeme do Deštné v Orlických horách (odtamtud pojedou řidiči autobusem zpátky pro auta a ostatní budou vysedávat v hospodě a hrát Bang).

 

Co si vzít? teplé oblečení, sněžnice (domluvíme se společně týden předem a záleží taky na podmínkách, jde to i bez nich), stan, bombu a vařič, náhradní teplé oblečení, nafukovací míč, Bang, KPZ, slušné boty, cepín dobrovolný, kapesné, teplý spacák a karimatku (nafukovací je lepší, obě ideální), naši pruhovanou čepici

 

Informace:

Fotky ze zimního přechodu Orlických hor, abychom věděli, jak to tam asi vypadá

Cestopis o zimním přechodu Orliček pro inspiraci, kam nebo kudy jít

Webovky tvrze Hanička – http://www.hanicka.cz/

 

Fotky:

Šumava (2. přechod)

Jeseníky (3. přechod) 

Žďárské vrchy (4. přechod) 

Orlické hory (5. přechod) – čekají na Tebe!

 

Pokud ještě stále nejsi dost motivovaný a laciný obrázek s chlapíkem, který na tebe ukazuje prstem, na tebe neplatí, přečti si báseň od Jaroslava Seiferta….

 

Viděl jsem hory plné ledu,
však zpívat o nich nedovedu.
Jiskřily dálky nad hlavami
jak bleděmodré drahokamy.
Jímala závrať při pohledu,
zpívat však o nich nedovedu.
Když ale vidím na obzoru
uprostřed kraje nízkou horu,
na nebi mráček běloskvoucí
– přestane srdce chvíli tlouci.
Oblaka letí v klasech zralých
a koně dupou po maštalích.
V panácích jsou už všude snopy
a svatý Jiří zvedá kopí,
aby je vrazil ve chřtán dračí,
a motýl spěchá po bodláčí,
a jako krůpěj na prstenu
třpytí se drobná kvítka rmenu.
Tu nemohu se vynadívat
a všechno ve mně začne zpívat,
zpívat i plakat. Maminko má,
jak je to krásné u nás doma!

Promítání z cestování Tádžikistán-Uzbekistán-Kyrgyzstán

Bez názvu

Vážení přátelé,

srdečně Vás zveme na promítání z našich letních cest ve Střední Asii, kde jsme strávili celkem 6 týdnů. Chodili jsme po pohoří Pamíru, po Fanských a kyrgyzských horách a cestovali pouštěmi Uzbekistánu. Z této dlouhé cesty máme mnoho fotek a videí, kterými vás během večerního promítání můžeme vyčerpat. Této cesty jsme se letos zúčastnili Beduín, Glum, Pavel, Vilda, Fif a Verča. Během večera pravděpodobně dojde i k slavnostnímu odhalení Vildova polo-večerního filmu Cestování po Střední Asii.

 

Kdy? 25. prosince v 19 hodin

 

Kde? V klubovně vodních skautů na Svojsíkové nábřeží v Třebíči

 

Proč? Protože se dozvíte něco o středoasijských horách, pouštích, kultuře a také o našich útrapách, které věru nejsou k smíchu

 

 

Roverský večer v klubovně

Milí plantážníci,

v pátek 9.3. 2012 se v klubovně 5. oddílu v přístavu uskuteční malé roverské posezení. Vše začne ve 20 hodin a skončí kolem půlnoci. Budeme hrát společné hry, povídat si a podíváme se na kvalitní film. Ti, kdož se chystají přijít, nechť dají o své účasti vědět mě (Vildovi).

účast:

Vilda, Glum, Beduín, Pisča, Fif, Dia

neúčast:

Čuzl, Verča, Bambus, Čerčil

Návrhy filmů

Stalker (Glum)

Dokonalý trik (Glum)

Inception (Glum)

12 opic (Glum)

Six shooter (Vilda)

Závod ke dnu (Beduín)

Hájek na zámku, Petr v podzámčí (Beduín)

Pololetní večer oblíbených seriálů

Náš večer proběhl úspěšně. Společně jsme se v hojném počtu pobavili u seriálů  Scrubs, Black Books, How I Met Your Mother, South park, Červený trpaslík, Naruto, Alf a Dexter. Děkujeme všem, kteří přišli a ukázali ostatním, na co se zrovna oni rádi dívají. 🙂

„Vzhledem k tomu, že mnozí z nás mají v pátek pololetní prázdniny, připravujeme tento čtvrtek (3. února) promítání našich oblíbených seriálů.

Akce začíná v přístavu v roverské klubovně v 19 hodin. Zvání jsou všichni roveři. S sebou si vezměte kromě dobré nálady něco k pití či svačinu a hlavně alespoň jeden (nejlepší) díl vašeho oblíbeného seriálu. Během večera se nám v přátelské klidné atmosféře představí seriály mnohé známé i neznámé, kreslené i filmované. Máte-li volný večer – přijďte! 🙂

Velitel akce: Vilda.“